meno:

heslo:

    1 užívateľ on-line

Hľadaný text - Databáza aktivít


Databáza aktivít - knižnica inšpirácií

Upozornenie: na tomto mieste sa zobrazuje len výber z databázy. Kompletná databáza je dostupná pre prihlásených užívateľov.

I. Základná charakteristika aktivity | II. Didaktické ciele | III. Príprava aktivity | IV. Podrobný popis aktivity | V. Diskusné fórum k aktivite

Dátum pridaniaZdrojEmail autoroviPočet prístupovHodnotenie
14.09.2005 Matmix poslať 74579 Buďte prvý!

Kamióny

zobrazenie pre tlač

Celkový čas trvania aktivity Vek žiakov (v rokoch) Optimálny počet účastníkov Rozdelenie účastníkov Odporúčaná časť dňa Minimálny počet organizátorov Čas na technickú prípravu
1 až 1:30 hod. 6 až 25 16 až 40 Družstvá 4 až 10 členné Ráno, Dopoludnie, Popoludnie 1 1 hod.

I. Základná charakteristika aktivity
hore

Anotácia:
Jednoduchá behacia hra spojená s licitáciou.

Kľúčové slová:
kamióny, beh, licitácia, aukcia, nenáročná hra, MATMIX

Typ aktivity - forma:
Veľkohra - Lúka, Lesná cesta, Členitý terén, Les, Ekonomická hra, Preteky, Všetky ročné obdobiaII. Didaktické ciele
hore

Kompetencie:
Komunikácia - počúvať a brať do úvahy názory iných ľudí, spolupracovať s inými a pracovať v tíme
Práca s informáciami - získavať informácie, radiť sa s ľuďmi vo svojom okolí, dávať veci do súvislosti a organizovať poznatky rôzneho druhu, posudzovať a hodnotiť
Autonómia osobnosti - brať na seba zodpovednosť, organizovať svoju vlastnú prácu, robiť rozhodnutia, prispôsobovať sa rýchlym zmenám


III. Príprava aktivity
hore

Pomôcky:
Papier, Písacie potreby, Hodinky

Čas na technickú prípravu:
1 hodina


IV. Podrobný popis aktivity
hore

Súbory:
application/pdfMATMIX - Kamióny.pdf Podrobné pravidlá (110 kB)


Text:
Pred začatím hry je potrebné označiť v okolí základného stanovišťa niekoľko miest, ktoré budú predstavovať mestá. Odporúčaný počet týchto miest je aspoň 8 – v závislosti od terénu, počtu a veku účastníkov. Niekoľko z týchto miest je dobré umiestniť v blízkosti základného stanovišťa – do vzdialenosti 250 metrov, niekoľko zase dostatočne ďaleko – aspoň 1 km. Na stanovištiach umiestnime oznam o názve mesta a rôznofarebné fixky alebo pečiatky. Je vhodné pripraviť si na začiatok aspoň 20 zákazok v zmysle ďalšieho textu. Pre každé družstvo si pripravíme kartičku, na ktorú bude jeden vedúci zapisovať pohyby na ich účte.
Účastníkov hry rozdelíme do niekoľkých, zvyčajne rovnako veľkých družstiev. Každé družstvo predstavuje prepravnú spoločnosť. Na začiatku má každá prepravná spoločnosť na konte základný vklad. V priebehu hry bude distribučná spoločnosť (vedúci) predávať zákazky na prepravu istého množstva tovaru cez stanovené mestá.
Obsah zákazky: – kúpna cena – cena, ktorú musí prepravca za ňu zaplatiť, – hodnota – suma, ktorú prepravca dostane v prípade úspešného dodania zákazky, – čas dodania – čas, v rámci ktorého musí byť zákazka dodaná, – mesto dodania (prípadne viac miest, cez ktoré musí preprava prebehnúť).
Zákazky sú dvoch druhov: s premenlivým časom a premenlivou kúpnou cenou. Predaj zákazok prebieha aukčnou formou. V prípade zákazky s premenlivým časom jednotlivé spoločnosti licitáciou ponúkajú distribučnej spoločnosti čo najmenšie časy, za ktoré sú schopné zákazku doručiť. Tieto časy musia byť menšie alebo rovnaké ako maximálny čas pre danú zákazku. Vyhráva tá spoločnosť, ktorá ponúkne najmenší čas. V prípade zákazky s premenlivou kúpnou cenou sa licituje o cenu tejto zákazky, jej hodnota a čas doručenia sú pevné. Vyhráva spoločnosť, ktorá ponúkne najvyššiu cenu, aspoň vo výške vyvolávacej ceny. V prípade, že o zákazku nemá nik záujem, môžeme ju ponúknuť v ďalšom kole. Spoločnosť, ktorá dostala zákazku, za ňu zaplatí – odpíše sa príslušná čiastka z jej účtu u druhého vedúceho, ktorý predstavuje banku. V prípade nutnosti môže mať na starosti účet ten istý vedúci, ktorý predstavuje distribučnú spoločnosť. Týmto okamihom jej začína plynúť čas, počas ktorého musí dodávka prebehnúť. Dodanie tovaru spočíva v označení kartičky so zákazkou na príslušnom mieste farebnou fixkou alebo pečiatkou a odovzdaní potvrdenej zákazky distribučnej spoločnosti. V prípade, že preprava skončila v stanovenom čase, prepravná spoločnosť si pripíše na svoj účet hodnotu zákazky. Ak to v danom čase nestihne, nedostane nič.
Hra sa hrá stanovený čas – zvyčajne 1 hodinu. V prípade, že účastníkov hra zaujala, je možné tento čas predĺžiť. Vyhráva tá prepravná spoločnosť, ktorá má na svojom účte najvyššiu sumu peňazí – nedokončené zákazky sa nepočítajú.
Podrobnejšie informácie v priloženom súbore.


V. Diskusné fórum k aktivite
hore

Fórum k tomuto príspevku

Iba zaregistrovaní užívatelia môžu prispievať do fóra.
Registrácia

Od kohoDátumVec
Text
PROJEKT JE SPOLUFINANCOVANÝ EURÓPSKOU ÚNIOU

O projekteAutoriKontakt